2019-04-21

ФК Академија Пандев ќе ги измери силите на гостински терен против ФК Шкупи Денес, 25. јули во 12:30 часот во „Куќа на фудбалот“  се изврши извлекување за дефинирање на распоредот на двојките за првото коло од претстојната сезона 2017/2018 во...

Младинската екипа (У-19) на Академија Пандев утре ќе се бори за седмото место на ЦЕЕ Купот што се игра во Прага. Групната фаза од овој турнир, нашиот тим го заврши на второто место со два нерешени резултати против Евертон и...

У-19 екипата на Академија Пандев денеска одигра пријателски натпревар со Академија Спорт Тим од Романија која исто така учествуваше на ЦЕЕ Купот во Прага. Двете екипи го завршија настапот во групната фаза, па ја искористија можноста да одиграат пријателски меч....

Без победник но со вкупно четири постигнати гола заврши вториот дуел кој младинскиот тим на ФК Академија Пандев го одигра попладнево на  GENERALI CEE Cup-от во Прага. Конечниот исход од дуелот на нашите младинци со унгарскиот тим Ѓер гласи 2:2. ФК...

Младинскиот тим на ФК Академија Пандев го одигра прeмиерниот меч на меѓународниот турнир GENERALI CEE Cup кој се одржува во Прага.  Противник во првиот дуел од групата беше ФК Евертон, а натпреварот заврши без погодоци 0:0. Нашиот тим започна со: Денковски, Тасев, Трајков,...

Во подготовките за ПМФЛ, Пандевци ја одиграа и втората контролка. Првиот тим сѐ уште интензивно се подготвува за предизвикот ПМФЛ во Банско. Го одиграа и вториот контролен натпревар против ФК Победа на кој изгубија со минимална разлика 0:1. „Задоволен сум...

Првиот натпревар во рамките на GENERALI CEE Cup е против ФК Евертон Младинскиот тим на ФК Академија Пандев тргна за Прага. Оваа година CEE Cup ќе се одржи од 20 јули до 26 јули во Прага, а првото одмерување на...

Перспективниот и млад голман Ристе Шпиров денес потпиша за тимот на Rot Weis Frankfurt. Инаку Шпиров беше стандарден голман во младинскиот тим на ФК Академија Пандев и голман во сениорскиот тим. ФК Академија Пандев на Ристе Шпиров му посакува успешна...

Првиот тим на ФК Академија Пандев, заминува на подготовки во Банско со нов кондициски тренер. Иван Јовановски кој работи со националната А селекција која е под водство на селекторот Игор Ангеловски, сега се придружува и на новиот тим во...

Иако беше од поодамна познато, сепак денес официјално Никола Вујанац го потпиша професионалниот договор со ФК Академија Пандев. 26 годишниот голман кој доаѓа од Србија, а порано беше член и на ФК Силекс се обврза на верност со нашиот...

Марко Алчевски е нов голман во ФК Академија Пандев. Станува збор за младински репрезентативец на Македонија У-15. Инаку Марко потекнува од ФК Талент од Битола и роден е 2002 година. Тренерот на голманите Томи Пандев верува во квалитетите на...

Генерацијата 2004 предводена од тренерот Петар Андреев синоќа го освои првото место на турнирот "Balcan Promises cup", кој во изминативе 4 дена се одржуваше во Охрид. Нашите дечиња во групната фаза ги победија Ланиништа од Струга со 4:0, Сакариаспор од...

Горан Пандев со својата Академија, потпиша договор за соработка со Фудбалската школа Грозданоски,  која ја води репрезентативниот колега Грозданоски. Со тоа, се потврдуваат изјавите од прес конференцијата дека Академија Пандев ќе продолжи да вложува во младите таленти, а со тоа...

Промоција на прволигашкиот тим, младинските школи и новиот амблем на клубот  На прес конференцијата одржана во хотел Александар Палас, ФК Академија Пандев го промовираше прволигашкиот тим и ги најави сите новитети околу работењето на клубот и Академијата, а посебен акцент...

Ф.К. Академија Пандев, на  27.06.2017 (вторник) во 11:30 во Хотел Александар Палас-тениски терени ќе одржи прес конференција на која ќе биде промовиран клубот како нов член од ПМФЛ, како и првиот тим на клубот за ПМФЛ сезоната 2017/2018, стручниот штаб...

Повремениот репрезентативец во селекцијата на Македонија У21, Константин Чешмеџиев денес потпиша едногодишен договор со ФК Академија Пандев. Добрите игри во мината сезона во прволигашката конкуренција во редовите на Македонија ЃП и постојаниот континуитет во развојот на овој млад играч...

Денес беше свеченото прогласување на штотоуку завршениот турнир Colonia Cup 2017 кој се одржа од 16-21 во Кранево Р. Бугарија. Нашите дчиња од генерацијата 2008 повеќе од успешно ја презентираа нашата школа. Со 5 победи и само еден несреќен...

ФК Академија Пандев генерација 2008 има одличен старт на турнирот "Colonia Cup" 2017 кој се одржува во Кранево - Р. Бугарија. Нашите дечиња извојуваа две победи и тоа против главните фаворити во групата. Во првиот натпревар совладан беше тимот...

Денес почнува познатиот турнир Колонија Куп 2017 во Кранево, Р. Бугарија. ФК Академија Пандев на турнирот учествува со генерацијата на дечиња родени 2008 год. Нашите дечиња во моментов го имаа официјалното претставување, а веќе утре ги започнуваат натпреварите во жестока...

Зоран Балдовалиев, Сашко Пандев и Диме Димов ги продолжија договорите на уште една година со ФК Академија Пандев. Искуството е неопходно во прволигашката конкуренција, а тоа раководството на ФК Академија пандев и искусните играчи денес заеднички го решија. Помошта...

ФК Академија Пандев мисли на својата иднина. Новиот предизвик и настапите во ПМФЛ се мотив повеќе како за стручниот штаб така и за младите играчи на ФК Академија Пандев. Денес на професионален договор се обврзаа тројца членови од младинските...

Две генерации на дечиња се вратија од престижниот турнир “ Пиин Куп Банско“ 2017. Особена гордост и задоволство ни преставува што освен добрата презентација на фудбалот од Струмица и Македонија , нашите дечиња се закитија и со златните медали. Генерациите...

Утре започнува турнирот "Pirin Cup Bansko" 2017. Истиот ќе се одржи од 01-04.06.2017 год. а ФК Академија Пандев на претстојниот турнир ќе биде репрезентирана со две генерации и тоа 2005 и 2008. За нашите млади надежи ова ќе претставува ново...

По добрите настапи во сениорскиот тим на ФК Академија Пандев и младинските национални селекции, нашиот бисер Јани Атанасов со дебитантски повик во сениорската национална селекција. Со само 17 години Јани е еден од најмладите репрезентативци на Македонија кој доби...

Утрешниот ден ќе биде мошне важен за струмичкиот фудбал. Клубот од овој град Академија Пандев официјално ќе биде промовиран во прволигаш и ќе го добие пехарот наменет за најдобриот тим во Втората македонска фудбалска лига. Свеченоста ќе се одржи за...

Последни Вести

Диме Димов, 24 годишниот централен одбранбен играч денес го продолжи договорот со ФК Академија Пандев. Раководството на нашиот тим е сосема задоволно од настапите...