2019-04-21

Огромно изненадување се случи денеска во рамките на 14. коло од Првата македонска фудбалска лига, откако нашата екипа го забележа првиот пораз на домашен терен во сезоната. Подобар од Академија Пандев денеска беше составот на Победа, која со минимални 1:0...

Денес Јани Атанасов полни 18 години, му посакуваме среќен роденден. Денес е 31.10.2017 и можеби ова ќе биде последна заедничка прослава на Јани Атанасов со Академија Пандев. Извесно е дека со полнолетството Атанасов да ја промени својата фудбалска средина веќе...

По повод Неделата на Италијанскиот јазик и култура во Струмица, италијанскиот амбасадор Карло Ромео на своја иницијатива оствари работна средба со претставници на Академија Пандев. На средбата присуствуваа Југослав Тренчовски, Џулио Грифони и конзуларниот претставник Стојан Витанов. Амбасадорот изрази голем...

Екипата на Академија Пандев денеска го игра натпреварот од 13. коло во Првата македонска фудбалска лига, а противник ќе ни биде екипата на Ренова. Нашиот тим денеска гостува во Тетово, каде против популарните „Гипсари“ ќе ја брка втората победа на...

Фудбалерите на Академија Пандев, Иван Николов и Марко Алчевски се најзаслужни за победата на македонската репрезентација У-16 против Бугарија со 2-0. Денешниот натпревар беше втор против нашиот источен сосед, првиот се одигра пред два дена, исто така, во Софија и...

Екипата на Академија Пандев продолжува со перфектниот скор на домашен терен, откако на петтиот натпревар дојде до петта победа пред своите гледачи. Нашиот тим славеше победа и тоа против лидерот Шкендија која е еден од двата фаворити за шампионската титула...

Фудбалерите на Академија Пандев, Марко Алчевски и Иван Николов денеска настапија како стартери за македонската репрезентација до 16 години. Македонија во пријателски дуел беше гостин на Бугарија во Софија, а натпреварот заврши без победник 1-1. Голманот Алчевски се претстави во...

Екипата на Академија Пандев денеска од 14:30 часот ќе го одигра својот реванш натпревар од 1/8-финалето во Купот на Македонија против екипата на Силекс. Кратовчани ни се стари должници и денеска е шанса за фудбалска одмазда на теренот. Силекс славеше...

Академија Пандев денеска, со почеток од 14:30 часот, ќе го одигра натпреварот од 10. коло во Првата македонска фудбалска лига, а противник ќе ни биде екипата на Шкендија. Натпреварот го играме на домашен терен, а Шкупи ни е стар должник,...

Академија Пандев денеска ќе гостува во Кратово кај екипата на Силекс во рамки на деветтото коло од Првата македонска фудбалска лига. Нашиот клуб е вистински хит во досегашниот тек од првенството, а денеска ќе не очекува тешка задача да ја...

ФК Академија Пандев попладнево од 15:30 часот на стадинот “Младост“ во Струмица го игра дуелот од 6.коло во ПМФЛ. Противник е битолски Пелистер кој во досегашниот дел од шампионатот успеа да оствари идентичен учинок како и нашата екипа, две победи,...

Фудбалерите на Академија Пандев одигра нерешено 2:2 на денешното гостување кај прилепска Победа. Нашата екипа на два пати имаше предност на овој меч. Во првото полувреме Дориев во 20.минута го отвори резултатот, но израмни Илијоски во 42.минута. Во вториот дел Академија...

Претставници од сите младински фудбалски школи кои работат под капата на ФК Академија Пандев, се состанаа во Струмица во просториите на Академијата, за да ги дискутираат плановите за идната 2018 година. Состанокот беше одржан со цел на новите и постојните...

Академија Пандев денеска од 15:30 часот ќе го одигра својот прв натпревар од осминафиналето во Купот на Македонија. Како што е познато, противник на нашата екипа ќе биде Силекс, а првиот натпревар ќе се игра на гостински терен во Кратово. За...

Нашиот клуб денеска дојде до втората победа во Првата македонска фудбалска лига, откако на домашен терен го совладавме тимот на Ренова со 1:0. Со минималната победа, Академија Пандев дојде до третата позиција на табелата со вкупн освоени седум бода, зад...

Фудбалерите на Академија Пандев попладнево го играат дуелот од 4.коло во ПМФЛ. На стадионот Младост во Струмица гостува екипата на Реанова на средбата чиј старт е закажан за 16 часот. ФК Академија Пандев која ја игра својата дебитантска сезона во...

Младиот голман на Академија Пандев, Стефан Митрев, потпиша договор со ФК Баден од Швајцарија. Инаку младиот Митрев беше член на Академија Пандев од 2012 година, а воедно беше и член и во УЕФА паралелката при ФФМ во генерацијата 2003. За неговата...

Фудбалската репрезентација на Македонија до 19 години вчера го одигра вториот тест натпревар против репрезентацијата на Романија. На првиот натпревар Македонија забележа лесна победа со 3:1, додека вчера и покрај водството од 2:0, на крајот загуби со 2:3. Фудбалерот на Академија...

Денеска на ждрепката во ФФМ беа добиени двојките за осминафиналето од Купот на Македонија. Академија Пандев, по победата во 1/16-финалето од 0:6 над екипата на ССК Нова, си обезбеди пласман во осминафиналето од Купот на Македонија, а таму противник ќе...

Продолжуваме да се грижиме за младите фудбалери кои се во школите под наша закрила. Младинските школи во Гостивар, Кичево и Драчево се подновени со нова опрема. Нови топки со адекватна големина за возраста на младите фудбалери се доделени  за...

Академија Пандев денеска продолжува со своите прволигашки обврски, а противник на нашиот тим ќе му биде македонскиот вицешампион, екипата на Шкендија. По вчерашните три натпревари од третото коло во ПМФЛ, денеска продолжуваат фудбалските возбудувања во нашата земја со дуелот помеѓу...

Возрасни групи од 7 до 12 години ќе бидат опфатени во младинската школа на Академијата во првата година од функционирањето. Младинската школа со работа ќе започне од  септември, а тренинзите ќе се одржуваат во Спорт Центар кој се наоѓа...

Фудбалскиот клуб Академија Пандев ја продолжува својата традиција со давање на свои фудбалери во фудбалската репрезентација на Македонија во сите возрасни категории. По повикот на Љупчо Дориев во сениорската, следуваа повици и за уште двајца фудбалери во младинската репрезентација на...

Академија Пандев денеска ја продолжува својата прволигашка одисеја со својот прв натпревар на домашен терен, во Струмица, против екипата на ФК Скопје. По ремито на жешкиот терен во Чаир на отворањето на прволигашката сезона, денеска од 17:00 часот во рамките...

Кристијан Трапановски денес потпиша тригодишен договор со Славија Прага. Трапановски во следните 3 години ќе биде член на славниот тим од Прага, тој ќе биде вклучен во тренажниот процес со У21 тимот, а во наредниот период се очекува да...

Последни Вести

Диме Димов, 24 годишниот централен одбранбен играч денес го продолжи договорот со ФК Академија Пандев. Раководството на нашиот тим е сосема задоволно од настапите...