Одличната работа во Академија Пандев од ден на ден добива се повеќе признанија во Европа и светот. Едно од нив дојде од Шведска. На адреса на нашиот клуб пристигна специјална покана за учество на најмасовниот турнир за млади категории во...

По повод набавката на GPEXE системот за тренинг мониторинг, ФК Академија Пандев организра презентација на можностите и функциите на системот. Во склоп на презентацијата ќе се одржи и работилница на тема „Метаболичка моќност и нејзината функција во тренингот„. Работилницата ќе...

Генерацијата 2004 предводена од тренерот Петар Андреев синоќа го освои првото место на турнирот "Balcan Promises cup", кој во изминативе 4 дена се одржуваше во Охрид. Нашите дечиња во групната фаза ги победија Ланиништа од Струга со 4:0, Сакариаспор од...

Академија Пандев покрај поразот од Вардар (0-2), од дуелот со актуелниот првак би можело да остане покуса за еден фудбалер од почетниот состав. При крајот на првото полувреме, непосредно пред примениот гол, поради повреда теренот мораше принудно да го...

Денес се одиграа финалните натпревари во Детската Фудбалска Лига на Југоисточниот регион во организација на ФФМ. И ова година како и минатата апсолутен победник во сите 6 категории беше ФК Академија Пандев. Нашите дечиња се покажаа супериорни против своите противници...

Марко Алчевски е нов голман во ФК Академија Пандев. Станува збор за младински репрезентативец на Македонија У-15. Инаку Марко потекнува од ФК Талент од Битола и роден е 2002 година. Тренерот на голманите Томи Пандев верува во квалитетите на...

Во претстојниот селективниот камп на А репрезентацијата на Македонија кој ќе се одржи од од 9 до 14 декември  во Скопје, ФК Академија Пандев со дебитантски повик на свој фудбалер. Успешните настапи на Љупчо Дориев во тековната сезона не останаа...

Академија Пандев денеска ја продолжува својата прволигашка одисеја со својот прв натпревар на домашен терен, во Струмица, против екипата на ФК Скопје. По ремито на жешкиот терен во Чаир на отворањето на прволигашката сезона, денеска од 17:00 часот во рамките...

По вчерашниот пласман на младинците, денес и кадетите на ФК Академија Пандев се изборија за учество во големото финале од националниот куп. Нашиот тим денес извојува минимална, но значајна победа од 0:1 над тимот на ФК Работнички. Со вкупен...

Викендов се одигра првото пролетно коло од Младинската Супер Лига на Македонија. Најпрво, вчера во Скопје се сретнаа ФК Вардар и ФК Академија Пандев во категорија на фудбалери : помлади пионери и пионери. Во првиот натпревар домаќинот ФК Вардар...

Маневски Михаил е новиот интерес на италјанскиот гигант ФК Интер од Милано. По Јани Атанасов кој веќе има пред договор со истиот клуб, челните луѓе на младинските тимови на ФК Интер доставија официјална покана за Михаил Маневски. Одличната презентација...

ФК Академија Пандев мисли на својата иднина. Новиот предизвик и настапите во ПМФЛ се мотив повеќе како за стручниот штаб така и за младите играчи на ФК Академија Пандев. Денес на професионален договор се обврзаа тројца членови од младинските...

Иако беше од поодамна познато, сепак денес официјално Никола Вујанац го потпиша професионалниот договор со ФК Академија Пандев. 26 годишниот голман кој доаѓа од Србија, а порано беше член и на ФК Силекс се обврза на верност со нашиот...

Агенцијата за Млади и Спорт на Македонија (АМС) ќе биде еден од покровителите на првиот „Пандев Куп“ кој ќе биде во организација на нашиот клуб. Спортскиот директор на Академија Пандев, Југослав Тренчовски денес оствари средба со директорот на АМС, Дарко...

Денес во рамки на 18. коло во ПМФЛ, Академија Пандев силите ќе ги одмери со екипата на Силекс. Мечот се игра со почеток од 13.00 часот на стадионот „Младост“ во Струмица. Нашата екипа во мечот влегува со победнички императив и...

Лошите временски услови во Струмица го условија сениорскиот тим на ФК Академија Пандев да побара подобри услови за работа. СЦ Истатов во Дојран е местото во кој нашите сениори ќе одработат 4 денови пред заминувањето за Анталија. Во одлични услови...

По 1,5 година помината во ФК Хоризонт Турново, младинскиот репрезентативец во У21, Валентин Кочоски се враќа во матичниот клуб. Во заеднички договор со ФК Хоризонт Турново, одлучено е Кочоски во претстојниот период да биде дел од “ Академијата Пандев“. Раководните...

Академија Пандев ја продолжи традицијата откако осма година по ред, календарската година ја заврши со манифестација за најмладите. Во спортската сала „Парк“ во Струмица, во организација на нашиот клуб, Дедо Мраз со асистенција на нашите искусни првотимци, Сашко Пандев и...

ФК Академија Пандев : ФК 2 Коррику 1:4. Во денешниот натпревар помеѓу двата тима на дечиња родени 2004 год, гостите од Приштина се покажаа како подобар противник. Тие доминираа во текот на 3-те дела кои се одиграа по 30...

ФК Академија Пандев ја забележа 8-та победа во ТФЛ - Исток. Денес, рутинирано со 3:0 беше совладан, солидниот и искусен тим на ФК Осогово. Иванов Бојан во 32 мин. со прекрасен гол од слободен удар го отвори резултатот, на 2:0...

Денес се договорени одигрување на 6 пријателски натпревари со нашите пријатели ОФК Београд, Р. Србија. Една од најпризнатите фудбалски школи во Белград ќе бидат наши гости во месец февруари. Во првата недела на феврури ќе се одиграат два натпревари за генерациите...
video

Третиот гол за ФК Академија Пандев кој го постигна Вареловски поради технички проблеми не е снимен. Стрелци на другите голови беа: Кочоски, Златковски и Радојчиќ.

Утре со почеток во 14:00 часот на теренот “ Кукуш “ во Турново ќе се одигра натпреварот од третото пролетно коло во ТФЛ - Исток помеѓу екипите на ФК Академија Пандев и ФК Беласица. Почетокот на натпреварот е закажан...

Првиот тим на ФК Академија Пандев, заминува на подготовки во Банско со нов кондициски тренер. Иван Јовановски кој работи со националната А селекција која е под водство на селекторот Игор Ангеловски, сега се придружува и на новиот тим во...

Академија Пандев денеска забележа нов пораз од актуелниот шампион Вардар, откако во Скопје, на арената „Филип Втори“, загубивме со 3:1. По завршувањето на натпреварот, тренерот на нашата екипа, Панче Стојанов, ја честиташе победата на противникот, но истакна дека е задоволен...

Последни Вести

Диме Димов, 24 годишниот централен одбранбен играч денес го продолжи договорот со ФК Академија Пандев. Раководството на нашиот тим е сосема задоволно од настапите...