Академија Пандев денеска забележа нов пораз од актуелниот шампион Вардар, откако во Скопје, на арената „Филип Втори“, загубивме со 3:1. По завршувањето на натпреварот, тренерот на нашата екипа, Панче Стојанов, ја честиташе победата на противникот, но истакна дека е задоволен...

Нашиот тим во последниот натпревар од календарската година, забележа пораз. Во заостанатиот меч од 17. коло во ПМФЛ, актуелниот шампион Вардар повторно беше подобар, денес на „Филип Втори“ со резултат од 3-1. Домаќините во водство ги донесе Блажевски во 19....

Фудбалскиот клуб Беласица утре одбележува 95 години од своето постоење, јубилеј со кој можат да пофалат мал број клубови во земјава. Беласица има огромен придонес не само за развојот на струмичкиот, туку и на македонскиот фудбал и заслужува целосен респект...

Два члена на Академија Пандев се закитија со индивидуални награди на изборот на најдобрите што го организираше Фудбалската федерација на Македонија. Првотимецот Александар Мишов е прогласен за најдобар стрелец во младинскиот фудбал, а Илија Матеничаров за фудбалски работник на годината....

Денес во рамки на 18. коло во ПМФЛ, Академија Пандев силите ќе ги одмери со екипата на Силекс. Мечот се игра со почеток од 13.00 часот на стадионот „Младост“ во Струмица. Нашата екипа во мечот влегува со победнички императив и...

Кадетската и младинската екипа на Академија Пандев денеска во Струмица играа против ФК Вардар во рамките на државниот шампионот во овие категории. Во кадетска конкуренција, во потполно рамноправен дуел изгубивме со 0:3. Резултатот воопшто не кореспондира со реалноста бидејќи при...

Академија Пандев наскоро ќе има свој центар во кој ќе тренираат сите екипи. Изградбата на центарот оди одлично, наскоро треба да биде готов и веќе од идната сезона, ако нема проблеми, ќе имаме свој дом.  

Екипата на Академија Пандев продолжува со своите одлични игри оваа сезона, па денеска го заверивме и пласманот во полуфиналето од Купот на Македонија. Нашата екипа со убедлива победа над Тетекс од 4:1 го потврди пласманот меѓу четирите најдобри екипи во...

Академија Пандев покрај поразот од Вардар (0-2), од дуелот со актуелниот првак би можело да остане покуса за еден фудбалер од почетниот состав. При крајот на првото полувреме, непосредно пред примениот гол, поради повреда теренот мораше принудно да го...

Академија Пандев нема по добро да го памети месец ноември сооглед на тоа што забележа два порази, едно реми и само една победа во Првата Македонска Фудбалска Лига (ПМФЛ). Денес нашата екипа забележа пораз од актуелниот бранител на титулата,...

Екипата на Академија Пандев го забележа вториот пораз на домашен терен сезонава, вкупно петти, откако актуелниот шампион Вардар славеше на „Младост“ во Струмица со 0:2. Во прекрасен амбиент се одигра дебито помеѓу двете екипи, „Младост“ беше солидно исполнет, условите за...

Генерациите 2001 и 2003 година на Академија Пандев обезбедија пласман во полуфиналето од Купот на Македонија. Кај „петлињата“ родени 2003 година со вкупни 5:2 бевме подобри од Њу Старс од Скопје. Во Струмица загубивме со 1:2, но во Скопје победивме...

По двата порази во низа во Првата македонска фудбалска лига, нашата екипа забележа реми, откако денеска во дербито против Работнички ремизиравме со 1:1. По поразот на гостински терен кај Ренова, а потоа и од Победа кој беше прв пораз за...

Нашиот тим во рамки од 15. коло во Првата Македонска Фудбалска Лига (ПМФЛ) го совлада тимот на Пелистер во Битола со резултат од 3-4 (1-2). Со ова ја прекинавме низата од два последователни порази. Мечот под  „Тумбе Кафе“ не тргна...

Фудбалерите на Академија Пандев во овој период се исклучително активни во репрезентациите на Македонија. Јани Атанасов, кој играше за репрезентацијата до 19 години, ја одведе Македонија во елитната фаза од квалификациите за Европското првенство, откако го постигна својот втор гол...

Екипата на Академија Пандев дојде до огромна предност во пресрет на реваншот од четвртфиналето во Купот на Македонија. Нашиот тим денеска славеше на гостински терен против екипата на Тетекс со 0:2 во првиот натпревар од четвртфиналето од Купот на Македонија,...

Огромно изненадување се случи денеска во рамките на 14. коло од Првата македонска фудбалска лига, откако нашата екипа го забележа првиот пораз на домашен терен во сезоната. Подобар од Академија Пандев денеска беше составот на Победа, која со минимални 1:0...

Денес Јани Атанасов полни 18 години, му посакуваме среќен роденден. Денес е 31.10.2017 и можеби ова ќе биде последна заедничка прослава на Јани Атанасов со Академија Пандев. Извесно е дека со полнолетството Атанасов да ја промени својата фудбалска средина веќе...

По повод Неделата на Италијанскиот јазик и култура во Струмица, италијанскиот амбасадор Карло Ромео на своја иницијатива оствари работна средба со претставници на Академија Пандев. На средбата присуствуваа Југослав Тренчовски, Џулио Грифони и конзуларниот претставник Стојан Витанов. Амбасадорот изрази голем...

Екипата на Академија Пандев денеска го игра натпреварот од 13. коло во Првата македонска фудбалска лига, а противник ќе ни биде екипата на Ренова. Нашиот тим денеска гостува во Тетово, каде против популарните „Гипсари“ ќе ја брка втората победа на...

Фудбалерите на Академија Пандев, Иван Николов и Марко Алчевски се најзаслужни за победата на македонската репрезентација У-16 против Бугарија со 2-0. Денешниот натпревар беше втор против нашиот источен сосед, првиот се одигра пред два дена, исто така, во Софија и...

Екипата на Академија Пандев продолжува со перфектниот скор на домашен терен, откако на петтиот натпревар дојде до петта победа пред своите гледачи. Нашиот тим славеше победа и тоа против лидерот Шкендија која е еден од двата фаворити за шампионската титула...

Фудбалерите на Академија Пандев, Марко Алчевски и Иван Николов денеска настапија како стартери за македонската репрезентација до 16 години. Македонија во пријателски дуел беше гостин на Бугарија во Софија, а натпреварот заврши без победник 1-1. Голманот Алчевски се претстави во...

Екипата на Академија Пандев денеска од 14:30 часот ќе го одигра својот реванш натпревар од 1/8-финалето во Купот на Македонија против екипата на Силекс. Кратовчани ни се стари должници и денеска е шанса за фудбалска одмазда на теренот. Силекс славеше...

Академија Пандев денеска, со почеток од 14:30 часот, ќе го одигра натпреварот од 10. коло во Првата македонска фудбалска лига, а противник ќе ни биде екипата на Шкендија. Натпреварот го играме на домашен терен, а Шкупи ни е стар должник,...

Последни Вести

Академија Пандев денеска забележа нов пораз од актуелниот шампион Вардар, откако во Скопје, на арената „Филип Втори“, загубивме со 3:1. По завршувањето на натпреварот, тренерот...