2019-05-21
Супер Лига

Супер Лига

Академија Пандев утре го почнува својот настап во новото издание на Супер лигата. Оваа сезона ќе се натпреваруваме во четири категории и тоа: младинци, кадети, пионери и помлади пионери. Во согласност со своите принципи, а со цел да се промовираат...

Кадетите на ФК Академија Пандев, генерација 1999 изборија уште едно финале за нашиот тим. Инаку ова ќе биде второ последователно финале за оваа генерација на фудбалери на ФК Академија Пандев. Денес нашиот тим во возбудлив и неизвесен натпревар извојува...

Во денешниот прв натпревар од полуфиналето во купот на Македонија, нашиот тим одигра 1:1. Во едно крајно возбудлив натпревра во кој по едно полувреме им припадна на двата тима, нершениот резултат можеби е и најреален исход. Стрелец на единствениот...

Викендов се одиграа четирите натпревари од Супер Лигата на Македонија. Вчера во Битола кадетите извојуваа победа против ФК Пелистер со 2:1, стрелец на двата гола беше Дарко Размоски. Младинците пак го забележаа единствениот пораз овој викенд, тие загубија со...

Продолжува трендот на повикување на играчи од ФК Академија Пандев во националните селекции. Селекторот, г-дин Вујадин Станојковиќ, за претстојниот турнир кој ќе се одржи во Латвија во репрезентацијата на Македонија У-19 ги селектираше: Трапановски Христијан, Делевски Христијан и Маневски...

Викендов се одигра првото пролетно коло од Младинската Супер Лига на Македонија. Најпрво, вчера во Скопје се сретнаа ФК Вардар и ФК Академија Пандев во категорија на фудбалери : помлади пионери и пионери. Во првиот натпревар домаќинот ФК Вардар...

Големиот пријател на ФК Академија Пандев, Дејан Станковиќ, денес официјално беше назначен за советник на претседателот на УЕФА Александар Чеферин. Дејан Станковиќ е голем пријател на Горан Пандев, двајцата заедно ја имаа најуспешната сезона во ФК Интер кога во...

Денес на теренот со вештачка трева во Струмица се одиграа три пријателски натпревари. Најпрво во 11 часот нашиот кадетско/младински тим одигра со ФК Здравје Радово и истиот натпревар нашите млади фудбалери го добија со 5:2. Потоа во 13 часот...

Во недела на 05.03.2017 год. на „Општинскиот терен со вештачка трева“ во Струмица, три наши генерации ќе одиграат пријателски натпревари. Најпрво со почеток во 11 часот нашиот кадетско/младински тим ќе одигра уште една контрола со ФК Здравје Радово, ова ќе...

Денес на теренот на ФК Здравје Радово во Радово се одигра пријателски натпревар помеѓу ФК Здравје Радово и ФК Академија Пандев. Нашиата екипа настапи со кадетскиот тим во кој имаше и 4 играчи од Младинскиот состав, односно играчи родени...

Минатата недела, на Општинскиот терен со вештачка трева во Струмица гостуваше ОФК Београд. Гостите одиграа два натпревраи со нашите тимови од генерација 2004 и 2006. Во двата натпревари гостите извојуваа минимални победи од по 1:0. Веќе за утре се најавени...

Втора година по ред ОФК Белград ќе гостува во Струмица. Добрите, пријателски односи помеѓу ФК Академија Пандев и ОФК Белград резултираа уште еднаш со договарање на пријателски натпревраи помеѓу повеќе генерации. Ни претставува особена чест што дури 6 тимови...

ФК Металург - ФК Академија Пандев 2:3. Денес нашиот младински тим и во реванш натпреварот од 1/4 финалето извојува победа над ФК Металург со 2:3. Стрелци на головите на денешниот натпревар беа: Михаилов, Миловановиќ и Мишов. Нашиот тим по...

Во првиот 1/4 финален натпревар од купот на Македонија во пионерска конкуренција нашиот тим претрпе пораз од 2:0. Подобар од нашиот тим беше ФК Победа која успешно знаеше да го искористи домашниот терен и да забележи значајна победа. Во...

Нашиот кадетски тим се пласираше во полуфиналето од националниот куп. Ова е втора година по ред како ФК Академија Пандев играчи родени 1999 и помлади се пласира во полуфиналето од националниот куп. Тие во реванш натпреварот во Прилеп против...

Ване Јованов, Михаил Маневски, Даниел Миловановиќ и Јани Атанасов дел од младата репрезентација на Македонија У19. Младата репрезентација на Македонија до 19 години во периодот од 6 до 11 октомври ќе настапува на УЕФА мини – квалификацискиот турнир за пласман...

Најуспешен настап во куп натпреварите имаше нашиот младински тим. Имено младинците на ФК Академија Пандев го одиграа првиот натпревар од 1/4 финалето на купот на Р: Македонија. Гостин на општинскиот терен со вештачка трева во Струмица беше младинскиот состав...

Како и другите помлади генерации и кадетите на ФК Академија Пандев беа успешни во првиот натпревар од 1/4 финалето на националниот куп. Противник на нашиот тим беше ФК Победа од Прилеп. Нашиот млад тим во првиот натпревар извојува солидна...

Пионерите на ФК Академија Пандев, предводени од тренерот Александар Стојанов го одиграа квалификациониот натпревар од 1/8 финалето на купот на Македонија. Противник на нашиот тим беше солидната екипа на ФК Фљамуртари од Струга. Нашиот млад тим го доби натпреварот...

Најискрени желби за соживот, здравје, слобода и среќа !!! ФК Академија Пандев на сите граѓани на Р. Македонија  им го честита големиот државен и верски празник ИЛИНДЕН !!!

Нашите младинци утре го играат последниот натпревар на 6-то издание на ЦЕЕ Куп во Прага. Во натпревар за 5-то место нашиот тим ќе ги одмери силите со познатиот тим од БиХ , ФК Сараево. Почетокот на натпреварот е во 9:00...

Младинскиот тим на ФК Академија Пандев составен од играчи родени 1998 и 1999, денес патува на престижниот турнир ЦЕЕ КУП во Прага, Р. Чешка. Нашиот младински тим во четврток се среќава со тимот на ФК Бохемијанс, а ден покасно...

Покрај подготовката која е примарна во подготвитителниот период, нашите тимови почнаа со одигрување и на контролните натпревари. Така младинскиот тим кој се подготвува за претстојниот турнир ЦЕЕ Куп во Прага веќе одигра два натпревари и тоа со сениорскиот тим на...

Денес беше одржана ждрепката за ЦЕЕ Купот во Прага во кој нашиот младински тим немаше премногу среќа. Имено ФК Академија Пандев ќе биде во група со ФК Бохемианс 1905 и повеќекратниот бразилски шампион ФК Флуминенсе. Турнирот започнува на 21 јули...

Добрите настапи на турнирот во Вијареџо и одличниот настап во финалето од купот на Македонија во кадетска конкуренција беа доволен показател уште еден наш член да добие покана да ги покаже своите квалитети во италијанскиот гигант ФК Интер од...

Последни Вести

Диме Димов, 24 годишниот централен одбранбен играч денес го продолжи договорот со ФК Академија Пандев. Раководството на нашиот тим е сосема задоволно од настапите...