2019-05-26

Академија Пандев не успеа да ја продолжи серијата добри резултати, откако денеска на гостувањето, беа поразени од домаќинот Ренова со 3:1. Победникот на овој натпревар се знаеше уште по првите 45 минути, кога Ренова си изработи уверливо водство од 3:0,...

Екипата на Академија Пандев денеска го игра натпреварот од 13. коло во Првата македонска фудбалска лига, а противник ќе ни биде екипата на Ренова. Нашиот тим денеска гостува во Тетово, каде против популарните „Гипсари“ ќе ја брка втората победа на...

Единствениот преостанат второлигаш во Купот на Македонија, Тетекс ќе и биде противник на Академија Пандев во четвртфиналето од ова натпреварување. Така одлучи денешната ждрепка во ФФМ. Со тетовскиот тим имаме исклучително позитивен биланс, минатата сезона се сретнавме три пати во Втората...

Екипата на Академија Пандев продолжува со перфектниот скор на домашен терен, откако на петтиот натпревар дојде до петта победа пред своите гледачи. Нашиот тим славеше победа и тоа против лидерот Шкендија која е еден од двата фаворити за шампионската титула...

Вистински фудбалски празник треба да биде денешниот натпревар меѓу Академија Пандев и Шкендија во рамките на 12. коло од Првата македонска фудбалска лига. На гости ни доаѓа актуелниот лидер на табелата кој во досегашните 11 натпревари оствари девет победи. Не...

Академија Пандев денеска во рамките на 11. коло од ПМФЛ, не успеа да забележи триумф на гостувањето кај најслабиот тим во домашното првенство. ФК Скопје се уште ја лови својата прва првенствена победа, а денеска одиграа реми против Академија Пандев...

По минатонеделната победа против Шкупи во првенството и убедливиот триумф над Силекс во Купот на Македонија, Академија Пандев денеска гостува кај Скопје во 11. коло од ПМФЛ. Противникот е последнопласиран на прволигашката табелата, но никој не се залажува дека ќе...

По победата во Кратово на Силекс со 1:0, денеска беше време за одмазда и елиминирање на противникот од Купот на Македонија. Фудбалерите на Академија Пандев тоа и го сторија денеска, со убедлива победа од 5:0, го елиминираа Силекс и се...

Екипата на Академија Пандев денеска од 14:30 часот ќе го одигра својот реванш натпревар од 1/8-финалето во Купот на Македонија против екипата на Силекс. Кратовчани ни се стари должници и денеска е шанса за фудбалска одмазда на теренот. Силекс славеше...

Во рамките на 9. првенствено коло во домашното првенство, Академија Пандев оствари победа на домашен терен со резултат од 2:0 против екипата на Шкупи. Нашите играчи денеска се изборија за нова победа (5-та) во првенството сезонава, благодарение на головите на...

Академија Пандев денеска, со почеток од 14:30 часот, ќе го одигра натпреварот од 10. коло во Првата македонска фудбалска лига, а противник ќе ни биде екипата на Шкендија. Натпреварот го играме на домашен терен, а Шкупи ни е стар должник,...

По написот во францускиот портал footbalski.fr, Академија Пандев денеска е интересна и за два италијански медиуми. Станува збор за познатиот фудбалски портал calciomercato.com и весникот Ла Република кои излегоа со репортажи за нашиот клуб. Порталот е воодушевен од нашиот тренинг...

Специјализираниот француски портал за фудбалот во Источна Европа footballski.fr направи репортажа за нашиот клуб Академија Пандев. Новинари на порталот беа наши гости во август, непосредно по дебитанскиот натпревар во Првата лига против Шкупи во Скопје и сега го објавија она...

Академија Пандев го претрпе вториот пораз оваа сезона откако денеска загуби на гостувањето кај Силекс со 0-1. Стрелец на единствениот гол беше Бујчевски уште во деветтата минута од натпреварот. Нашите фудбалери и покрај тоа создадоа неколку шанси, но не успеаја...

Академија Пандев денеска ќе гостува во Кратово кај екипата на Силекс во рамки на деветтото коло од Првата македонска фудбалска лига. Нашиот клуб е вистински хит во досегашниот тек од првенството, а денеска ќе не очекува тешка задача да ја...

Академија Пандев не само што е освежување за македонскиот фудбал, туку е и најголемо изненадување во Првата лига. По некомплетното седмо коло, нашиот тим се наоѓа на второто место на табелата, веднаш зад Шкендија што е над сите очекувања од...

Крилниот играч на Академија Пандев, Љупчо Дориев доби повик од селекторот Игор Ангеловски за претстојните два квалификациски натпревари на македонската репрезентација против Италија и Лихтенштајн. Тоа е втор повик за нашиот фудбалер кој беше дел од најсилната селекција и во...

Академија Пандев со уште еден одличен натпревар и нова победа, овој пат на гостински терен, на арената „Филип Втори“ против ФК Работнички со 2:1. Домаќините први постигнаа гол преку Гофри во 8. минута од мечот, но нашата екипа смогна сили во...

Продолжува згуснатиот распоред за Академија Пандев и воопшто Првата македонска фудбалска лига. Само четири дена откако на домашен терен го совладавме Пелистер и застанавме на второто место на табелата, не очекува уште едно големо дерби. Овојпат со поранешниот шампион Работнички...

Тренерот на Академија Пандев, Панче Стојанов е задоволен од она што се случува со тимот на стартот од дебитантската сезона во Првата македонска фудбалска лига. Нашиот тим по шест кола е на второто место на табелата со 11 бода, досега...

Академија Пандев изби на второто место на табелата во Првата македонска фудбалска лига откако денеска го совлада Пелистер со 2-0. Нашите фудбалери одиграа тактички одличен натпревар, не се исплашија од поискусниот противник и на крајот заслужено стигнаа до нови три...

По минималната победа на нашиот состав против Ренова со 1:0, пред Академија Пандев има нов предизвик во домашното првенство. Нашиот состав денеска гостува на Победа Прилеп во рамките на 5. коло од ПМФЛ, каде ќе ја бркаме 3. победа во...

Академија Пандев е поразена со 0-1 во првиот осминафинален дуел од Купот на Македонија против Силекс. Иако нашиот клуб секогаш причините за поразот ги бара во сопствените редови, не можеме да поминеме преку делењето на правдата на главниот судија Игор...

Академија Пандев денеска од 15:30 часот ќе го одигра својот прв натпревар од осминафиналето во Купот на Македонија. Како што е познато, противник на нашата екипа ќе биде Силекс, а првиот натпревар ќе се игра на гостински терен во Кратово. За...

Нашиот клуб денеска дојде до втората победа во Првата македонска фудбалска лига, откако на домашен терен го совладавме тимот на Ренова со 1:0. Со минималната победа, Академија Пандев дојде до третата позиција на табелата со вкупн освоени седум бода, зад...

Последни Вести

Диме Димов, 24 годишниот централен одбранбен играч денес го продолжи договорот со ФК Академија Пандев. Раководството на нашиот тим е сосема задоволно од настапите...