2019-01-23

Екипата на Академија Пандев ја има таа чест да ја информира јавноста за првото ново име кое ни пристапи. Од денес, член на нашето семејство е левиот бек Томислав Илиев кој во првиот дел од сезоната настапуваше за екипата на...

Сениорскиот тим на ФК Академија Пандев, дебито пред струмичката публика на градскиот стадион “ Младост“ го круниса со победа. Совладан беше квалитетниот тим на ФК Влазерими од Кичево со убедливи 3:0. Стрелец за нашиот тим на сите три гола беше...

Сениорскиот тим на ФК Академија Пандев продолжува со успешните настапи во ВФЛ на Македонија. Вчера на градскиот стадион “ Младост“ во Струмица нашиот тим беше поуспешен од ФК Скопје. Ова беше дуел на првиот и вториот тим на табелата...

Фудбалерот на Академија Пандев, Јани Атанасов го постигна победничкиот гол за репрезентацијата на Македонија до 19 години на стартот од квалификациите за пласман во Елитната фаза за ЕП. Македонија ја совлада Швајцарија со 2-1 во првиот меч и си го...

Заостанатиот натпревар меѓу Академија Пандев и Вардар од осмото коло на Првата македонска фудбалска лига ќе се одигра в недела од 13 часот во Струмица. Така одлучи Фудбалската федерација на Македонија иако в недела двете екипи требаше да се сретнат...

Академија Пандев не успеа да ја продолжи серијата добри резултати, откако денеска на гостувањето, беа поразени од домаќинот Ренова со 3:1. Победникот на овој натпревар се знаеше уште по првите 45 минути, кога Ренова си изработи уверливо водство од 3:0,...

Диме Димов, 24 годишниот централен одбранбен играч денес го продолжи договорот со ФК Академија Пандев. Раководството на нашиот тим е сосема задоволно од настапите на Димов во изминативе две години. ФК Академија Пандев и Димов го продолжија договорот на...

Денес на теренот со вештачка трева во Струмица се одигра контролен натпревар помеѓу сениорските тимови на ФК Академија Пандев и ФК Евромилк. Второлигашот беше далеку по воигран и посвеж во овој дуел што резултираше со победа на гостите од 2:0....

По само 6 поминати месеци по враќањето од Америка  и играњето во ФК Академија Пандев, Борче Атанасов замина во соседот ФК Хоризонт Турново. Младиот напаѓач е пред нов предизвик кој веднаш го прифати, а тоа да се обиде да...

Покрај помладите категории на ФК Академија Пандев кои се активни со одигрување на пријателските натпревари, од утре со одигрување на подготвителни натпревари започнуваат и нашите сениори и младинци. Утре 06.02.2016 г. нашите младинци го играат првиот подготвителен натпревар против искусната...

Новопечениот прволигаш Академија Пандев, оствари победа на третиот контролен натпревар, против екипата на Неа Саламина од Кипар. Македонскиот прволигаш оствари победа од 2:1, во интересен натпревар, каде Пандевци полека ја темпираат формата за претстојните натпревари во ПМФЛ. ФК Академија Пандев стартуваше...

Во последниот контролен натпревар пред почетокот на вториот дел од ВМФЛ, нашиот сениорски тим го победи тимот на ФК Хоризонт со 2:0. Во натпревар во кој и двата тренери ги пробаа своите последни замисли пред стартот на првенството, ФК...

Покрај подготовката која е примарна во подготвитителниот период, нашите тимови почнаа со одигрување и на контролните натпревари. Така младинскиот тим кој се подготвува за претстојниот турнир ЦЕЕ Куп во Прага веќе одигра два натпревари и тоа со сениорскиот тим на...

Нашиот тим во последниот натпревар од календарската година, забележа пораз. Во заостанатиот меч од 17. коло во ПМФЛ, актуелниот шампион Вардар повторно беше подобар, денес на „Филип Втори“ со резултат од 3-1. Домаќините во водство ги донесе Блажевски во 19....
video

Сениорскиот тим на ФК Акдемија Пандев забележа уште една победа во рамките на 9-то коло во ВМФ Лига. Нашиот тим извојува победа ос 1:0 со голот од пенал на Сашко Пандев. Следен натпревра на ФК Академија Пандев е на...

Екипата на Академија Пандев продолжува со своите одлични игри оваа сезона, па денеска го заверивме и пласманот во полуфиналето од Купот на Македонија. Нашата екипа со убедлива победа над Тетекс од 4:1 го потврди пласманот меѓу четирите најдобри екипи во...

Само само 30 години, Сашко Пандев е еден од најискусните во тимот на Академија Пандев во пресрет на новата сезона. Тоа доволно зборува за интенцијата на струмичкиот клуб да им даде шанса на младите фудбалери и со нив да продолжи...

Фудбалската репрезентација на Македонија до 19 години вчера го одигра вториот тест натпревар против репрезентацијата на Романија. На првиот натпревар Македонија забележа лесна победа со 3:1, додека вчера и покрај водството од 2:0, на крајот загуби со 2:3. Фудбалерот на Академија...

Еден од најискусните фудбалери во актуелниот тим на Академија Пандев е напаѓачот Зоран Балдовалиев. Неговата кариера трае повеќе од деценија ипол, многу години помина надвор од Македонија како интернационалец, а од лани е член на нашиот клуб. Во минатото и...

Денес точно напладене во спортската сала Парк во Струмица, стартуваа подготовките за претстојната полусезона на сениорскиот тим на ФК Академија Пандев. По вообичаените мерења и тестирања од страна на стручниот штаб на чело со Панче Стојанов се изведе и...

Струмичката фудбалска почва секогаш била плодна, особено кога станува збор за вонсериски играчи. Оттаму излезе еден од најголемите бисери на македонскиот фудбал Горан Пандев заедно со Ацо Стојков, пред него и еден Благој Истатов. На добар пат да ги наследи...

Во саботата нашиот сениорски тим го одигра 10-то коло во рамките на ВМФЛ. ФК Академија Пандев беше поуспешна од ГФК Вардар од Неготино со резултат 2:0 (0:0). Со тоа нашиот тим ја забележа 8-та победа во 10-от натпревар, стрелци...

Фудбалерите на Академија Пандев денеска точно напладне ги почнаа подготовките за пролетниот дел од сезоната. Тренерот Панче Стојанов ја изврши прозивката, а потоа сите играчи одработија полесен тренинг како најава за она што следува во следните 40-тина дена до продолжението...

Последни Вести

Диме Димов, 24 годишниот централен одбранбен играч денес го продолжи договорот со ФК Академија Пандев. Раководството на нашиот тим е сосема задоволно од настапите...