2019-05-25

Во претстојниот селективниот камп на А репрезентацијата на Македонија кој ќе се одржи од од 9 до 14 декември  во Скопје, ФК Академија Пандев со дебитантски повик на свој фудбалер. Успешните настапи на Љупчо Дориев во тековната сезона не останаа...

ФК Академија Пандев мисли на својата иднина. Новиот предизвик и настапите во ПМФЛ се мотив повеќе како за стручниот штаб така и за младите играчи на ФК Академија Пандев. Денес на професионален договор се обврзаа тројца членови од младинските...

Денес во просториите на ФК Академија Пандев беше извршена презентација на приновите во сениорскиот тим. Станува збор за Давид Атанаскоски и Кристијан Иванов, двајцата беа презентирани во новиот дрес на ФК Академија Пандев, кој ќе биде користен за натпреварите...

Почитувани, ФК Академија Пандев,  после одржаниот состанок на УО на ден 09.11.2015 , по преспиената ноќ и анализираните моменти од натпреварот од  11 –то коло во ТФЛ- Исток  излегува со следново СООПШТЕНИЕ Цел на ова наше соопштение е  да ги демантираме одредени...

Стандардниот првотимец во ФК Хоризонт - Турново, Кристијан Иванов денес официјално стави потпис на договорот со ФК Академија Пандев. Иванов е млад фудбалер кој има само 21 год и претставува прво зимско засилување за нашиот сениорски тим и шефот...

Екипата на Академија Пандев обезбеди пласман во осминафиналето од Купот на Македонија откако попладнево во скопската населба Драчево го совладаа ССК Нова со 6:0. На полувреме, резултатот беше 3:0 во наша корист. Хет-трик постигна Мишов, а по еднаш во листата на...

ФК Академија Пандев со уште еден репрезентативец, овојпат во репрезентацијата на Македонија У-21. Добрите игри на Давид Атанаскоски беа регистрирани од страна на селекторот Боби Милевски. Денес официјално ФК Академија Пандев доби покана за настап на Атанаскоски за репрезентацијата...

Новопечениот прволигаш Академија Пандев, оствари победа на третиот контролен натпревар, против екипата на Неа Саламина од Кипар. Македонскиот прволигаш оствари победа од 2:1, во интересен натпревар, каде Пандевци полека ја темпираат формата за претстојните натпревари во ПМФЛ. ФК Академија Пандев стартуваше...

Академија Пандев го живее својот фудбалски сон. Нашата екипа за само три сезони успеа да се пробие од општинската до Првата македонска фудбалска лига и од следната сезона ќе игра меѓу елитата. Фудбалските херои на градот Струмица, екипата на Академија Пандев, денеска...

Повремениот репрезентативец во селекцијата на Македонија У21, Константин Чешмеџиев денес потпиша едногодишен договор со ФК Академија Пандев. Добрите игри во мината сезона во прволигашката конкуренција во редовите на Македонија ЃП и постојаниот континуитет во развојот на овој млад играч...

Академија Пандев е поразена со 0-1 во првиот осминафинален дуел од Купот на Македонија против Силекс. Иако нашиот клуб секогаш причините за поразот ги бара во сопствените редови, не можеме да поминеме преку делењето на правдата на главниот судија Игор...

Сениорскиот тим на ФК Академија Пандев својата прозивка ја има закажано за 11 јануари. Потоа следува 17 дневен период во кој тимот ќе се подготвува со двојна програма на тренинзи во Струмица. Интересно е тоа што за прв пат...

Академија Пандев денеска потпиша едногодишни договори со две нови засилувања. Станува збор за Американецот, Тревис Боуен и Италијанецот, Џулио Грифони. Боуен е напаѓач, има 28 години и последен тим за кој настапувал е резервниот на Лос Анџелес Галакси. Грифони игра...

ФК Академија Пандев интензивно се подготвува за влез во ПМФЛ, историската прва сезона меѓу фудбалската елита во Македонија. Во новопечениот прволигаш владее оптимизам пред почетокот на новата сезона, од која очекуваат да опстанат, а по некоја сезона и да излезат...

Денес точно напладене во спортската сала Парк во Струмица, стартуваа подготовките за претстојната полусезона на сениорскиот тим на ФК Академија Пандев. По вообичаените мерења и тестирања од страна на стручниот штаб на чело со Панче Стојанов се изведе и...

ФК Осогово : ФК Академија Пандев 0:5 Денес во Кочани се одига 20-то коло од ТФЛ - Исток. Во прекрасни услови за игра и одличен терен се одигра дербито на колото во кое нашиот сениорски тим извојува убедлива победа против...

Натпреварот од 21-то коло во ВМФЛ помеѓу ФК Академија Пандев и ГФК Вардар Неготино е одложен. Причината е трагичната смрт на нашиот член и репрезентативец на Македонија, Филип Лазаревски. Истиот натпревар ќе се одигра на 18.04.2017 год (вторник) со...

Зоран Балдовалиев, Сашко Пандев и Диме Димов ги продолжија договорите на уште една година со ФК Академија Пандев. Искуството е неопходно во прволигашката конкуренција, а тоа раководството на ФК Академија пандев и искусните играчи денес заеднички го решија. Помошта...

Утре со почеток во 16:00 часот ќе се одигра натпреварот од 21-то коло во ВМФЛ. Противник на нашиот тим ќе биде ГФК Вардар од Неготино. Претходно натпреварот беше откажан поради трагичната смрт на нашиот член Филип Лазаравски кој засекогаш...

Поранешниот македонски репрезентативец Драган Начевски пред два месеци ја заврши професионалната играчка кариера како член на Академија Пандев, а раководството на клубот веднаш му даде шанса во стручниот штаб на првиот тим. Претстојната сезона тој ќе му биде помошник на...

Струмичката фудбалска почва секогаш била плодна, особено кога станува збор за вонсериски играчи. Оттаму излезе еден од најголемите бисери на македонскиот фудбал Горан Пандев заедно со Ацо Стојков, пред него и еден Благој Истатов. На добар пат да ги наследи...

Помалку од еден месец го дели тимот на Академија Пандев од дебито во Првата македонска фудбалска лига. Раководството на клубот ги презема сите мерки за што подобро претставување во елитната конкуренција. Ништо не е оставено на случајот, екипата во моментов...

Само само 30 години, Сашко Пандев е еден од најискусните во тимот на Академија Пандев во пресрет на новата сезона. Тоа доволно зборува за интенцијата на струмичкиот клуб да им даде шанса на младите фудбалери и со нив да продолжи...

Специјализираниот француски портал за фудбалот во Источна Европа footballski.fr направи репортажа за нашиот клуб Академија Пандев. Новинари на порталот беа наши гости во август, непосредно по дебитанскиот натпревар во Првата лига против Шкупи во Скопје и сега го објавија она...

Последни Вести

Диме Димов, 24 годишниот централен одбранбен играч денес го продолжи договорот со ФК Академија Пандев. Раководството на нашиот тим е сосема задоволно од настапите...