Академија Пандев покрај поразот од Вардар (0-2), од дуелот со актуелниот првак би можело да остане покуса за еден фудбалер од почетниот состав. При крајот на првото полувреме, непосредно пред примениот гол, поради повреда теренот мораше принудно да го...

Академија Пандев нема по добро да го памети месец ноември сооглед на тоа што забележа два порази, едно реми и само една победа во Првата Македонска Фудбалска Лига (ПМФЛ). Денес нашата екипа забележа пораз од актуелниот бранител на титулата,...

Екипата на Академија Пандев го забележа вториот пораз на домашен терен сезонава, вкупно петти, откако актуелниот шампион Вардар славеше на „Младост“ во Струмица со 0:2. Во прекрасен амбиент се одигра дебито помеѓу двете екипи, „Младост“ беше солидно исполнет, условите за...

Натпреварот меѓу Академија Пандев и Вардар в недела ќе биде шлаг на есенскиот дел од сезоната за нашиот клуб. Интересот во Струмица е огромен поради што Академија Пандев донесе одлука да ги отвори вратите и на северната трибина од градскиот...

Генерациите 2001 и 2003 година на Академија Пандев обезбедија пласман во полуфиналето од Купот на Македонија. Кај „петлињата“ родени 2003 година со вкупни 5:2 бевме подобри од Њу Старс од Скопје. Во Струмица загубивме со 1:2, но во Скопје победивме...

Заостанатиот натпревар меѓу Академија Пандев и Вардар од осмото коло на Првата македонска фудбалска лига ќе се одигра в недела од 13 часот во Струмица. Така одлучи Фудбалската федерација на Македонија иако в недела двете екипи требаше да се сретнат...

По двата порази во низа во Првата македонска фудбалска лига, нашата екипа забележа реми, откако денеска во дербито против Работнички ремизиравме со 1:1. По поразот на гостински терен кај Ренова, а потоа и од Победа кој беше прв пораз за...

Ново дерби во домашното првенство ја очекува екипата на Академија Пандев. По триумфот во Битола во претходното коло, нашиот тим денеска го пречекува Работнички кој игра како препороден во последно време. Во првиот дел од сезоната, на 24 септември го...

Велат: формата е минлива, класата е вечна. Најдобар доказ за тоа е Зоран Балдовалиев кој е вистинско богатство за Академија Пандев и ја живее својата втора фудбалска младост. Со 34 години, поранешниот македонски репрезентативец е трет стрелец во домашното фудбалско...

Нашиот тим во рамки од 15. коло во Првата Македонска Фудбалска Лига (ПМФЛ) го совлада тимот на Пелистер во Битола со резултат од 3-4 (1-2). Со ова ја прекинавме низата од два последователни порази. Мечот под  „Тумбе Кафе“ не тргна...