ФК Академија Пандев со 4-ри репрезентативци во селекцијата У19

4326

Ване Јованов, Михаил Маневски, Даниел Миловановиќ и Јани Атанасов дел од младата репрезентација на Македонија У19.

Младата репрезентација на Македонија до 19 години во периодот од 6 до 11 октомври ќе настапува на УЕФА мини – квалификацискиот турнир за пласман во наредната (елитна) рунда квалификации кој ќе се одржи во Полска.Во рамките на групата 11, нашите млади фудбалери силите ќе ги одмерат со селекциите на домаќинот Полска, Северна Ирска и Словачка.

Спроти овој УЕФА квалификациски турнир, селекторот Јетон Несими го објави списокот на фудбалери кој ќе отпатува во Полска:

Голмани: Ристо Јанков (Работнички), Христијан Стевковски (Скопје);

Одбрана:Виктор Стојковски (Металург), Михаил Маневски (Академија Пандев), Нехар Садиќи (Работнички), Антонио Митрев (Металург), Есмин Личина (Вардар), Ване Јованов (Академија Пандев);

Средина:Давор Здравковски (Македонија Ѓ.П.) , Дарко Додев (Металург), Даниел Миловановиќ (Академија Пандев), Шефит Шефити (Шкендија), Агон Хани (Словацко), Јани Атанасов (Академија Пандев), Албан Сулејмани (Погон Сиедлце, Елиф Елмаз (Работнички);

Напад:Милан Ристовски (Работнички), Емил Абаз (Динамо Загреб);

УЕФА мини – квалификациски турнир, Полска

Распоред на натпревари:

6. октомври   Полска – Македонија  15.30 часот

8. октомври  Македонија – Северна Ирска  11.00 часот

11. октомври Словачка – Македонија  15.30 часот

Собирот на нашите млади фудбалери е закажан на 3. Октомври ви 11.00 часот во хотел „Карпош”.

Домаќин на следниот Европски шампионат за селекции до 19 години ќе биде Грузија.

Да им посакаме среќа и успешни квалификации на селекцијата на Македонија У19…